Forum www.zbawieniecom.fora.pl Strona Główna www.zbawieniecom.fora.pl
Jana 17:17 "Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą."
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

ŚWIĄTYNIA BOŻA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zbawieniecom.fora.pl Strona Główna -> Rozważania biblijne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Śro 15:39, 14 Sie 2013    Temat postu: ŚWIĄTYNIA BOŻA

Słowem wstępu

Niektórzy ludzie pytają co robią aniołowie i co będą robili razem ze zbawionymi ludźmi przez całą wieczność? Odpowiedź jest banalnie prosta - będą zgłębiać mądrość Bożą, a co za tym idzie będą się rozwijać duchowo i intelektualnie. Poniższy tekst stanowi moją osobistą próbę zgłębienia mądrości Bożej wyrażonej poprzez Jego dzieła. Specjalnie nie rozwijałem pewnych wątków, ponieważ tekst ten jest przeznaczony dla ludzi znających Biblię na poziomie zaawansowanym, toteż nie będę używał cytatów, licząc że ludzie tacy poprzez wiele lat czytania Biblii, po prostu w pewnych fragmentach znają ją na pamięć i będą kojarzyć cytaty.


Świątynia Boża - Niebo

Koncepcja świątyni Bożej sięga zamierzchłej przeszłości, zapewne jeszcze z czasów sprzed stworzenia aniołów.

Ów koncept charakteryzował się dwoma czynnikami: miejscem najświętszym i miejscem świętym.

Według tej idei Bóg ukształtował Niebo, w którym tron Boga był miejscem najświętszym, a wokół niego było miejsce święte, czyli mieszkanie aniołów.

Tron Boga tworzyły niejako dwa trony: tron Boga Ojca i po prawicy tron Syna.

Te dwa trony stanowiły jedność.

Do posługi przy tronie Bożym, Bóg ustanowił dwóch najwyższych rangą aniołów tzw. aniołów nakrywających, bądź też zwanych archaniołami.

Jeden przypadał na Ojca, drugi na Syna.

Najprawdopodobniej miejsce najświętsze było okręgiem, a wokół niego okręg - miejsce święte.

Lucyfer był jednym z dwu aniołów nakrywających, który opuścił swoje mieszkanie, czyli okręg miejsca najświętszego, i udał się do kręgu anielskiego, aby buntować aniołów przeciw Bogu, z których zwiódł 1/3 całej liczby.

Po zdradzie Lucyfera, jego urząd przypadł innemu wielkiemu aniołowi, tak jak było w przypadku apostoła Judasza.

Świątynia Boża - Ziemia1

Bóg stwarzając Ziemię, uczynił z niej jedną wielką świątynię na wzór niebiańskiej.

Suchy ląd, który wynurzył się spośród wód, miał kształt jednolitego okręgu, nazywany dzisiaj pangeą [link widoczny dla zalogowanych]

Jeśli popatrzymy na dzisiejszą mapę świata, to widać jak pangea została podczas potopu rozerwana na kontynenty.

Pangea stanowiła miejsce święte.

W centrum pangei był okręg miejsca najświętszego otoczony górami, zwany rajem lub ogrodem Eden, w którym ukazywał się Bóg - Adamowi i Ewie.

Adam i Ewa swoim grzechem zniszczyli koncepcję Boga - świętej Bożej ziemskiej świątyni, w skutek czego Bóg przeklął ziemię (ziemię, a nie Ziemię jako planetę, Ziemia odnowiona będzie w przyszłości istnieć nadal).

Tak więc Bóg postanowił zniszczyć tę ziemską świętą świątynię, którą uczynił własnymi rękoma.

Otworzył źródła wielkiej otchłani Gen.7,11, i wody które trysnęły niczym wielkie fontanny, rozdarły pangeę na kontynenty jakie dzisiaj widzimy.

Eden najprawdopodobnie znajduje się pod morzem śródziemnomorskim, wokół (lub w pobliżu) którego to morza utworzyły się najwcześniejsze cywilizacje popotopowe.

Świątynia Boża na Ziemi

W wyniku grzechu człowieka, Bóg opracował nowy koncept świątyni Bożej, do której wniósł dodatkowy element, trzeci kręg - dziedziniec ofiarny.

Koncept ten Bóg ukazał Mojżeszowi, według którego miał wznieść świątynię Bożą, i w odróżnieniu od świątyni w Niebie jak i później na Ziemi, tym razem świątynia ta powstała zbudowana nie ręką Boga a człowieka.

Świątynia ta miała dwa znaczenia: literalne i symboliczne.

Literalne znaczenie

Literalnie stał budynek z miejscem najświętszym, w którym znajdowała się szekina (chwała Boga), oraz skrzynia przymierza.

Miejsce to było oddzielone zasłoną od innego pomieszczenia, czyli miejsca świętego, w którym znajdował się siedmioramienny świecznik oraz 12 chlebów pokładnych.

Przed miejscem świętym znajdował się dziedziniec - miejsce ofiarne - na którym raz do roku (jom kipur-dzień sądu) arcykapłan składał baranka ofiarnego - symbol Chrystusa - za cały lud, a następnie wchodził z jego krwią do miejsca najświętszego.

Symboliczne znaczenie

Budynek wewnątrz murów Jerozolimy był okręgiem najświętszym, samo miasto było okręgiem/miejscem świętym, a wszystko poza murami Jerozolimy było dziedzińcem.

Na tym to dziedzińcu został ofiarowany literalnie Chrystus - Syn Boga Najwyższego.Z chwilą śmierci Chrystusa, zasłona w świątyni literalnej przedarła się na pół, co oznaczało że Bóg opuścił tę świątynię.

"Dokonało się". Ofiara została złożona.

Koncept świątyni z dziedzińcem już dalej nie miał sensu i Chrystus po zmartwychwstaniu nie udawał się jako arcykapłan ze swoją świętą krwią Baranka Bożego do świątyni ziemskiej, tylko do niebiańskiej.

Świątynia ziemska już nie miała żadnego znaczenia, i jeśli są jakieś manuskrypty rzekomo pisane przez apostołów nawołujące do składania ofiar w świątyni po zmartwychwstaniu Chrystusa, to są to fałszywe pisma.

To samo się tyczy "apostoła" Pawła piszącego w 2Tes.2,3.4 o człowieku niegodziwości, czy też synu zatracenia, który rzekomo "zasiądzie w świątyni Bożej".

Właśnie o to chodzi, że z chwilą (śmierć Chrystusa) gdy Bóg opuścił świątynię, nie ma i nie będzie żadnej świątyni Bożej na tym świecie, a przyszła świątynia będzie dopiero na nowej Ziemi.


Świątynia Boża - Ziemia2

Od czasów ogrodu Eden, Bóg własnymi rękami nie zbudował świątyni.

Ma to nastąpić dopiero w przyszłości.

Apostoł Jan widział w wizji miasto Nowe Jeruzalem, a w nim jak pisze nie widział świątyni, bo Bóg był jego świątynią.

Nowe Jeruzalem, jak i nowe niebo i nowa ziemia, ma być zbudowane całkowicie ręką Boga.

Będzie to nowa świątynia Boża.

Nowe Jeruzalem, w którym będzie mieszkał Bóg, stanowić będzie miejsce najświętsze, a nowa ziemia wokół miasta - - które jednocześnie będzie stolicą nowego świata - miejsce święte.

Dziedziniec nie będzie potrzebny, bo już nigdy nie będzie potrzebna żadna ofiara.


Napisałem wcześniej, że ogród Eden jako miejsce najświętsze był otoczony górami, bo wydaje mi się że był pierwowzorem nowego miejsca najświętszego - Nowego Jeruzalemu otoczonego "sztucznymi górami", czyli wielkim murem.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zbawieniecom.fora.pl Strona Główna -> Rozważania biblijne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin