Forum www.zbawieniecom.fora.pl Strona Główna www.zbawieniecom.fora.pl
Jana 17:17 "Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą."
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowe Przymierzez - róznica pomiedzy obiema przymierzami.
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zbawieniecom.fora.pl Strona Główna -> Doktryny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thewordwatcher
AdministratorDołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 2015
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 512 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Perth, Australia

PostWysłany: Pią 4:44, 07 Maj 2010    Temat postu: Nowe Przymierzez - róznica pomiedzy obiema przymierzami.

Wiele publikacji oraz książek napisano na temat Starego Przymierza czyli tzw. Starego Testamentu.

Pojęcie Stary Testament jest mylące ponieważ Przymierze a Testament to dwie różne rzeczy. Testament jest praktycznie ostatnią wolą człowieka i w tym świetle nazwa - Stary Testament jest wysoce myląca.

Bóg nie umarł i nie spisał swojej ostatniej woli. Chrystus umarł co prawda za nasze grzechy i stał się naszym Zbawicielem, ale także nam nie sporządził Testamentu. Najbardziej prawidłowe pojęcie to Nowe lub Stare Przymierze.

Pojęcie Przymierze jest często używane w Biblii. Jest to po prostu umowa. Kupno czegokolwiek, jakiegokolwiek usługa na papierze jest umową. W naszym przypadku oba przymierza to umowa pomiędzy Bogiem a ludźmi. Umowa jest aktem prawnym.

Weźmy pod uwagę Stare Przymierze. Bóg zawarł Przymierze czyli umowę z Izraelem.

OBIE strony miały tak prawa jak i obowiązki. Jak w każdej umowie. Tak Izraelici mieli prawa i obowiązki jak Bóg miał swoje Prawa a także Obowiązki, co do których On się sam zobowiązał.

Niewielu wspomina o obowiązkach Boga wobec narodu Izraelskiego ale Bóg swoje obowiązki wyraźnie określił oraz zgodnie z umową czyli przymierzem On je w doskonały sposób wypełniał!

Szczegóły Starego Przymierza są dokładnie wyjaśnione w artykule - Czy współczesny Izrael jest nadal Narodem Wybranym przez Boga ?

Przytoczę jedynie obowiązki Boga wobec Izraela na podstawie owego Przymierza.

Powtórzonego Prawa 28:1 Jeśli więc pilnie będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego, wiernie wypełniając wszystkie Jego polecenia, które ja ci dziś daję, wywyższy cię Pan, Bóg twój, ponad wszystkie narody ziemi. 2 Spłyną na ciebie i spoczną wszystkie te błogosławieństwa, jeśli będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego. 3 Będziesz błogosławiony w mieście, błogosławiony na polu. 4 Błogosławiony będzie owoc twego łona, plon twej roli, przychówek twych zwierząt, przyrost twego większego bydła i pomiot bydła mniejszego. 5 Błogosławiony będzie twój kosz i dzieża. 6 Błogosławione będzie twoje wejście i wyjście. 7 Pan sprawi, że twoi wrogowie, którzy powstaną przeciw tobie, zostaną pobici przez ciebie. Jedną szli drogą przeciw tobie, a siedmioma drogami uciekać będą przed tobą. 8 Pan rozkaże, by z tobą było błogosławieństwo w spichrzach, we wszystkim, do czego rękę wyciągniesz. On będzie ci błogosławił w kraju, który ci daje Pan, Bóg twój. 9 Pan uczyni cię swoim świętym ludem, jak ci poprzysiągł, jeśli będziesz zachowywał polecenia Pana, Boga swego, i chodził Jego drogami. 10 Wtedy zobaczą wszystkie narody ziemi, że imię Pana zostało wezwane nad wami, i będą się ciebie lękały. 11 Napełni cię Pan w obfitości dobrami z owocu twego łona, przychówkiem twego bydła, plonami pola, w kraju, o którym poprzysiągł przodkom twoim, że da go tobie. 12 Pan otworzy dla ciebie bogate swoje skarby nieba, dając w swoim czasie deszcz, który spadnie na twoją ziemię, i błogosławiąc każdej pracy twoich rąk. Ty będziesz pożyczał wielu narodom, a sam u nikogo nie zaciągniesz pożyczki. 13 Pan umieści cię zawsze na czele, a nie na końcu; zawsze będziesz górą, a nigdy ostatni, bylebyś tylko słuchał poleceń Pana, Boga swego, które ja ci dziś nakazuję pilnie wypełniać. 14 Nie zbaczaj od słów, które ja ci dzisiaj obwieszczam, ani na prawo, ani na lewo, po to, by iść za bogami obcymi i służyć im.

Oto obowiązki Boga wobec Narodu Wybranego. Można sobie dzisiaj wyobrazić miny wielu chrześcijan, którzy byliby wielce uradowani, gdyby Bóg miał wobec nich obowiązek takiej opieki, jaką cieszyli się starożytni Izraelici.

Przeczytajmy uważne zobowiązania Boga w przypadku stosowania się do Jego Przykazań. I nie chodziło tutaj o DOSKONAŁE stosowane się do tych przykazań ponieważ Bóg zdawał sobie sprawę z ludzkiej niedoskonałości i nawet pobłażał im wtedy, kiedy drastycznie łamali sabaty!
Wyobraźmy sobie, że ogólnie spełniamy Boże przykazania Starego Przymierza.

Bóg miałby więc obowiązek wobec nas:

* 1. wywyższać nas ponad inne narody
* 2, błogosławić nam wszędzie
* 3. kobiety rodziłyby bez powikłań, bez śmiertelnych płodów, każde pragnienie spłodzenia dziecka byłoby wysłuchane, każde zwierzę w zagrodzie czy w domu także miałoby błogosławieństwo.
* 4. nie byłoby żadnych klęsk żywiołowych, posuch, pożarów, trzęsień ziemi
* 5. nie byłoby żadnego przekleństwa, złego przypadku czy wypadku samochodowego.
* 6. w każdej pracy mielibyśmy błogosławieństwo, wszystko by się nam udawało, otrzymywalibyśmy wiele nagród, promocji czy awansów na wyższe stanowiska.
* 7. bylibyśmy w szacunku u wszystkich ludzi.
* 8. nie mielibyśmy nigdy długów

Prawdomówny Bóg dotrzymywał swej umowy i swych obowiązków i przez pewien okres czasu Izraelici żyli właśnie w takich warunkach - zwłaszcza za króla Salomona. (Więcej na ten temat w podanym wcześniej linku.)

Dzisiaj, gdybyśmy mieli szansę na Stare Przymierze, wielu z nas robiłoby wszystko, aby dostąpić aż takiej troskliwej Bożej opieki.

Jednakże nie jesteśmy objęci Starym Przymierzem.

Obejmowało ono obie strony owej umowy - Boga oraz Jego wybrany naród - Izrael. Niestety Izrael wielokrotnie oraz drastycznie łamał te wspaniałą umowę z Bogiem i Bóg był zmuszony działać zgodnie z umową.

Wymownym punktem umowy były Jego jego kary na Izrael - szczytową karą było drugie zburzenie Jerozolimy w roku 70 n.e. (II Zburzenie Jerozolimy)

To był wyraźne działanie Boga, zgodne z zawartą z Izraelem umową.

Za zupełne zerwanie umowy czyli Przymierza. Bóg wykonał wyrok zgodnie z Przymierzem oraz Przymierze to zostało całkowicie zerwane i już nikogo ono nie obowiązuje, z Bogiem włącznie!

Oznacza to, że bez względu na nasze postępowanie, dzisiaj Bóg nie ma obowiązku zasypywania nas błogosławieństwami, ponieważ wobec nas On się do czegoś takiego nie zobowiązał.

Jeden fakt jest szczególnie ważny w omawianiu Starego Przymierza. Nie dawało ono nikomu życia wiecznego. Dawało natychmiastowe, ale tymczasowe błogosławieństwa. Życie wieczne nie było w umowie. Izraelici nie posiadali szansy na życie wieczne i nie byli w stanie sobie na nie zapracować czy wyjednać ofiarami zwierząt.

Hebrajczyków 8:7 Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie.

Innymi słowy Stare Przymierze było wieczne na następującej zasadzie. Izrael będzie wiecznie posłuszny, Bóg będzie wiecznie błogosławił. Z chwilą drastycznego nieposłuszeństwa Stare Przymierze nie obowiązuje już żadnej ze stron.

Z tej właśnie przyczyny napisano w Słowie Bożym, że Zakon został przybity do drzewa wraz z Chrystusem. Akt zabójstwa na Chrystusie był finałowym przestępstwem Starego Przymierza i ukrzyżowanie Chrystusa całkowicie anulowało to Przymierze.

W ten sposób doszliśmy do zasadniczego tematu. Nowe Przymierze.

Na ten temat niewiele się mówi ani temat nie jest tak jaskrawo wyłuszczony przed nami, w jaki uczynił to Bóg w czasach Mojżesza.

Z doświadczenia ze Starym Przymierzem postarajmy się określić Nowe.
Kiedy powstało Nowe Przymierze?

Bóg nie spoczął na laurach i nie zaniechał zbawienia dla ludzkości. Skoro Naród Wybrany przez Boga zerwał całkowicie umowę z Bogiem, Bóg postanowił zawrzeć Nowe Przymierze z tymi, którzy okażą Mu całkowite posłuszeństwo.

Nowe Przymierze zostało ogłoszone przez samego Ja-szua podczas Ostatniej Wieczerzy.

Łukasza 22:(19) I wziąwszy chleb, i podziękowawszy, łamał i dawał im, mówiąc: To jest ciało moje, które się za was daje; to czyńcie na pamiątkę moją. (20) Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa.

Jest to pierwsza wzmianka o nowym Przymierzu. Z tego tekstu wynika wyraźnie, że Przymierze to jest oparte na krwi Chrystusa.

Tego samego dnia Ja-szua został ofiarowany jako Baranek Paschalny i stał się ofiarą przebłagalną za grzechy całego świata.

Czyli Ja-szua swoją krwią zmazał z nas winę krwi za nasze grzechy. W takim przypadku mamy wielkie szanse na życie wieczne. Dlaczego?

Ponieważ... karą za grzech jest śmierć. Skoro Bóg zniósł karę, nie podlegamy śmierci.
Oto wyższość Nowego Przymierza ponad Stare.

Rzymian 6:23 "Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."

Zwrócimy uwagę na wiele szczegółów Nowego Przymierza.

Zasadnicze różnice:

* 1. zostało zawarte pomiędzy całym światem a Bogiem.
* 2. Status Narodu Wybranego uzyskali wszyscy ci, którzy uwierzyli w Chrystusa, czyli wybrani przez samego Boga
* 3. Nowe Przymierze oznacza posłuszeństwo wobec Ja-szua oraz Jego przykazań.
* 4. Nagrodą jest życie wieczne po zmartwychwstaniu lub przeżycie Wielkiego Ucisku bez zaznania śmierci, lub porwanie.
* 5. Błogosławieństwa Boże są obiecane jedynie w sprawach duchowych a nie w sprawach materialnych
* 6. Nowe Prawo, dane nam przez Chrystusa to głównie dwa przykazania - miłości do Boga oraz miłości do bliźniego.
* 7. Reszta przykazań Chrystusa to rozwinięcie obu przykazań.

Nie ma więc świątyni, nie ma ofiar, nie ma sabatu, Paschy, ani żadnych innych świąt Starego Przymierza. Chrześcijanie posiadają tylko jedno święto - celebracja Ostatniej wieczerzy.

Podstawą do uzyskania życia wiecznego jest więc miłość do Boga oraz miłość do bliźniego.

Jakże proste w powiedzeniu, jakże trudne w realizacji.

Na czym to ogólnie polega?
W jaki sposób można wyrazić miłość do Boga?

Miłość tę można wyrazić poprzez posłuszeństwo wobec Jego (Chrystusa) przykazań.

Studiować Jego Słowo, po to, aby Go bliżej poznać. Poznawszy Go bliżej, pokochamy Go, chociażby dlatego, że On nas tak umiłował, że oddał nam za nas Syna swego na śmierć.

Jana 3:(16) Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.

Studiując Jego miłosierny i cierpliwy sposób postępowania z Izraelem, jego miłość do tego narodu, jego opiekę i niezwykłą wyrozumiałość wobec zbrodni, jakie Izrael popełniał wręcz przepełnia nas zazdrością owych błogosławieństw, jakie Izraelici od Boga otrzymywali, ale ciągle się przeciwko Stwórcy buntowali.

Wyobraźmy sobie - od dzisiaj celebrujemy sabat i szanujemy 10 przykazań a w zamian Bóg daje nam długie życie bez chorób, wypadków, bez długów i mozołu! Izraelici to wszystko odrzucili!

Dlatego, że Stare Przymierze nas nie obowiązuje, z tej właśnie przyczyny Bóg nie jest zobowiązany błogosławić nam dzisiaj w sprawach materialnych i odpowiadać na nasze błagania o zdrowie, o szczęście.

Z błędnego zrozumienia Słowa Bożego wielu zarzuca Bogu, że powinien ingerować w sprawie Holokaustu czy obu wojen światowych. Niestety, w tym przypadku żaden naród na świecie nie był objęty Starym Przymierzem, które gwarantowało Bożą opiekę,

Dlatego Bóg nie zareagował, kiedy były Jego Naród Wybrany znosił straszliwe prześladowania.
Jak można miłować bliźniego?

Najtrudniejsze z Bożych przykazań. Znacznie bardziej skomplikowane niż 10 przykazań Starego Przymierza. Bóg obecnie spodziewa się nie tylko tego, że nie będziemy cudzołożyć, zabijać, kraść czy składać fałszywe zeznania.

Bóg spodziewa się miłości do bliźnich.

Jeśli kogoś nie zabiłeś, nie okradłeś o nie oszukałeś, to jeszcze nie oznacza, że kogoś miłujesz!

Cokolwiek robisz, zapytaj siebie: czy to robiąc wykazuję miłość do drugiej osoby? Czy jej nie ranię, nie poniżam, nie wywyższam się, nie staram się opanować i wykorzystać?

Pytań jest znacznie więcej. Najważniejsze jest to, aby sobie zadać takie pytanie w każdej sytuacji i postępować tak, aby nikt nam nie mógł zarzucić czegokolwiek złego, świadczącego o wyraźnej niechęci do naszego bliźniego, kimkolwiek on lub ona czy ono będzie.

Wynika z tego ze cena Nowego Przymierza jest znacznie wyższa ale i wymagania są wyższe także. Co więcej, Bóg spodziewa się teraz od nas myślenia w tej kwestii. Powiedzmy dzwoni telefon. Zanim odbierzesz, powiedz sobie coś takiego: ukażę teraz swoją miłość do bliźniego aby ucieszyć serce Ja-szua. Zadzwoniła... nie lubiana teściowa lub... komornik czy jakiś wyjątkowo nieprzyjemna osoba!

Przykazanie nadal obowiązuje?

Oczywiście że tak. W takich sytuacjach możemy się natychmiast zorientować, ile nam jeszcze potrzeba czasu na dojście do doskonałości!
Jest powszechnie wiadome, że najtrudniej jest zastosować owo przykazanie we własnym domu!

Nie popadajmy w przygnębienie. Ja-szua doskonale nas zna i wie, jak trudno jest nam dotrzymać owego Przymierza. Chrystus wie, że będziemy wielokrotnie upadać i owe upadki będą nam wybaczone, pod warunkiem, że podnosząc się z takiego upadku nadal będziemy się starali o posłuszeństwo wobec tych obu przykazań.
Radykalna różnica pomiędzy Przymierzami

Porównując Stare Przymierze z Nowym musimy sprawdzić nieco dokładniej owe różnice, ponieważ wiele religii straszliwie gmatwa tę sprawę i trudno jest dociec Prawdy, bazując na religiach a nie na Słowie Bożym.

Ja-szua zapewnił apostołów, że Jego Nowe Przymierze jest tak radykalne, że nie może On im od razu wszystkiego wyjawić i dopiero Duch Boży wyjaśni im dalsze szczegóły.

Jana 16: (12) Mam wam jeszcze wiele do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie; (13) lecz gdy przyjdzie On, Duch Prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę, bo nie sam od siebie mówić będzie, lecz cokolwiek usłyszy, mówić będzie, i to, co ma przyjść, wam oznajmi. (14) On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi.

Czego ówcześni Żydzi nie mogli znieść? Czyżby Ja-szua planował całkowicie znieść Prawo i zastąpić je dwoma nowymi przykazaniami? Czyżby miał znieść całkowicie wszelkie zwyczaje, obmywania, święta i ofiary?

Najwyraźniej tak! Nie znając czy raczej nie rozumiejąc przedtem ich znaczenia dopiero teraz zdałem sobie sprawę z tego, że Ja-szua nie wszystko jasno wyjaśniał i nie powiedział uczniom wszystkiego. Reszta, zgodnie z Jego proroczą zapowiedzią nastąpiła znacznie później.

Jest ewidentne, że sprzeczności w Pismach nie ma oraz pewne rzeczy nie są w pierwszych sprawozdaniach Dziejów Apostolskich tak jasno przedstawione, jak z upływem czasu Paweł, Piotr, Jakub i Jan je ujawniają.

Wszyscy apostołowie początkowo stosowali się do Prawa, ale po otrzymaniu przez pogan darów Ducha Bożego wszyscy przejrzeli na oczy. Późniejsze listy Pawła świadczą wyraźnie o zmianie nastawienia do sabatu a także do Narodu Wybranego, czyli cielesnego Izraela. Dlatego Paweł pisał o potrzeba pokarmu duchowego stałego, nie mleka.

Heb 5:12 Biorąc pod uwagę czas, powinniście być nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogoś, kto by was nauczał pierwszych zasad nauki Bożej; staliście się takimi, iż wam potrzeba mleka, a nie pokarmu stałego.

W świetle owego stopniowego wprowadzania Nowego Przymierza wybiórcze cytowanie fragmentów ze ST oraz Ewangelii świadczy o zupełnym braku zrozumienia Bożego planu zbawienia dla człowieka. (Nieco więcej w linku - Sabat II)
Stare Przymierze zostało podpisane Bożym palcem na kamiennych tablicach.
Nowe Przymierze zostało wypisane palcem Bożym w sercach tych, którzy uwierzyli w Chrystusa.

Zrozumienie obydwu przymierz pozwoli także na zrozumienie roli Izraela czy raczej braku owej roli, ponieważ Stare Przymierze już nie obowiązuje więc także zobowiązania Boga w stosunku do tego niewiernego Mu narodu także nie obowiązują.

Obowiązują nas obecnie nowe przykazania Ja-szua.

* "Pokutujcie Mat. 4:17; Obj. 2:5 2.
* "Przyjdźcie do mnie" Mat. 11:28 3.
* "Szukajcie najpierw Królestwa Bożego z jego sprawiedliwością" Mat. 6:33 4.
* "Wybaczajcie" Mark 11:25 5.
* "Wyprzeć się samego siebie Mat. 16:24 6.
* "Prosić... szukać... pukać Mat. 7:7 7.
* "Starać się wejść przez wąską bramę" Łuk 13:24

To jest jedynie fragment wielu przykazań Ja-szua, które podał On nam osobiście. Naszym chlebem powszednim powinno być Słowo Boże, z którego powinniśmy poznawać Jego przykazania oraz stosować je w naszym życiu codziennym.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
polskapaw
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 292
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Pią 22:16, 28 Maj 2010    Temat postu:

thewordwatcher napisał:

"Jeden fakt jest szczególnie ważny w omawianiu Starego Przymierza. Nie dawało ono nikomu życia wiecznego. Dawało natychmiastowe, ale tymczasowe błogosławieństwa. Życie wieczne nie było w umowie. Izraelici nie posiadali szansy na życie wieczne i nie byli w stanie sobie na nie zapracować "

-Czy drugie przymierze (zbawienie i życie wieczne) obowiązuje ludzi z pierwszego przymierza i okresu do 1 przymierza?(czyli od Adama do "końca swiata")
-Czy ludzie z okresu 1 przymierza mogli wiedzieć, że ich śmierć jest końcem wszystkiego? W takim razie nie byłoby dla nich wtedy sądu ostatecznego, teorii otchlani czy też jeziora ognia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 13:07, 30 Maj 2010    Temat postu:

@ thewordwatcher

Rozmyślałem nt. Starego i Nowego Przymierza.
Jakoś tak - 'od zawsze' mam przekonanie, że Stare Przymierze nie odnosi się do chrześcijan poza wątkami prorockimi. Dlatego też Stare Przymierze ma dla mnie szczególną wartość poznawczą, objawia Jahwe - ale nie jest drogą, którą mam podążać. Co więcej - wystrzegam się cytowania ze Starego Przymierza. W świetle Starego Przymierza i innych pism Żydzi widzieli chrześcijan jako pogan. Nawet apostołowie dali się temu zwieść przez pewien czas.

Stoję na stanowisku, że wszystko co ważne w Starym Przymierzu jest i w Nowym z zaznaczeniem tego wszystkiego co opisałeś w rozpoczynającym wątek poście.

Na koniec powiem tylko rzecz oczywistą, że to co jest w Dziesięciu Przykazaniach ze Starego Przymierza zawiera się w Dwóch Przykazaniach, które przekazał Jezus Chrystus i nie ma większych ponad te dwa. Po co więc chrześcijanie cytują Dekalog ? Czy to nie jest objaw rozdwojenia ?

pzdr
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
polskapaw
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 292
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Nie 17:57, 30 Maj 2010    Temat postu:

Chrystus nie przyszedł znieść prawo, ale je wypełnić.

Mat.5.17-48

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: Bezbożniku, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz. Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa. Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie - ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi. Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynili? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

[/quote]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 18:47, 30 Maj 2010    Temat postu:

@ polskapaw

Ten cytat to dla mnie?

Jeżeli tak - to sie raczej nie zrozumieliśmy.

cytuję sam siebie:

"Stoję na stanowisku, że wszystko co ważne w Starym Przymierzu jest i w Nowym z zaznaczeniem tego wszystkiego co opisałeś w rozpoczynającym wątek poście"

więc ?

pzdr


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Nie 19:17, 30 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
polskapaw
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 292
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/2

PostWysłany: Nie 19:04, 30 Maj 2010    Temat postu:

do Jack Ravenno

Przytoczyłem ten cytat z Biblii, bo jest ważny dla tego tematu


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 19:17, 30 Maj 2010    Temat postu:

@ polskapaw

Jest ważny a ja nie zrozumiałem intencji.

pzdr
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thewordwatcher
AdministratorDołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 2015
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 512 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Perth, Australia

PostWysłany: Pon 2:17, 31 Maj 2010    Temat postu:

Cytat:
Chrystus nie przyszedł znieść prawo, ale je wypełnić.


Oczywiście. termin Prawo oznacza tak przepisy prawne Przymierza ja i księgi prorockie.

Ja-szua wypełnił Prawo stając się ostatnią ofiarą za grzechy całego świata.

Ja-szua także wypełnił wiele proroctw i jest jeszcze wiele do wypełnienia.

Prawo zostało uzupełnione przez Nowe Przymierze a Objawienie zostało dodane do ksiąg Proroków. Pewne zmiany w Prawie nastąpiły z powodu wypełnienia Prawa ofiarnego.

Ze względu na wypełnienie praw ofiarnych, już one nie obowiązują.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pią 10:04, 18 Cze 2010    Temat postu:

Jeśli obowiązuje nas Nowy Testament i Nowe Przymierze , to czy dalej obowiązują nas przykazania boskie (dekalog) ?
W przykazaniach Jezusa nie zawierają się pierwsze przykazanie o oddawaniu czci posągom i obrazom.
Więc może dlatego KRK i inne kościoły nie łamią pierwszego przykazania gdyż nas nie obowiązuje?
Druga sprawa jest taka - jak mamy świętować krew Chrystusa i Jego ostatnią wieczerzę. Czyż nie robi tego np. KRK? Na każdej mszy jest Jego przeistoczenie. A sam Jezus mówił - czyńcie to na Moją pamiątkę.


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pią 12:04, 18 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pią 12:06, 18 Cze 2010    Temat postu:

W tym artykule masz jak powinno wyglądac "obchodzenie" pamiątki:
zbawienie.com/ow.htm

A to co robi krk to demoniczna ofiara na cześc szatana TU masz to opisane głębiej:
zbawienie.com/magiakrk.htm
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pią 12:59, 18 Cze 2010    Temat postu:

...

Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pon 17:14, 27 Wrz 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 1:07, 20 Cze 2010    Temat postu:

Szalom w Świętym Imieniu naszego Pana i Zbawiciela Jeszua HaMaszijach. Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji na temat Nowego Przymierza. Jeszua Mesjasz, powiedział niezwykle ciekawą rzecz w Ewangelii Mattijahu 5:17:

"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Torę albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale nadać pełnię. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni."

Niezwykły tekst który mówi że Jeszua nic, absolutnie nic nie znosi jeśli chodzi o Tanach (tzw. Stary Testament) bo jak łatwo zauważyć niebo i ziemia istnieją jeszcze. Zobaczmy dalej, co pisze Prorok Jeremiasz w 31:32:

"Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, (...) Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu*. Będę im Bogiem oni zaś będą Mi narodem. (...)a o grzechach ich nie będę już wspominał."

Nowe Przymierze zostało zapowiedziane i opisane na 600 lat przed przyjściem Mesjasza który je wypełnia poprzez swoją śmierć i zesłanie Ruach Ha Kodesz (Ducha Świętego) w Święto Szawuot w Jerozolimie.

A więc po pierwsze umierając daje nam możliwość oczyszczenia się z grzechu tak aby zgodnie z Nowym Przymierzem bo jest napisane: "o grzechach ich nie będę już wspominał"

I druga ważna rzecz to: " Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa" - Prawo czyli Świętą Torę - która jest wypisywana na naszych sercach za pośrednictwem Ruach ha Kodesz (Ducha Świętego).

Niestety, większość wspólnot chrześcjańskich bardzo lekceważy ten warunek Nowego Przymierza odrzucając Świętą Torę którą jak wcześniej czytaliśmy Mesjasz nie zniósł. Zatem powstaje pytanie czy można w taki sposób być w pełni uczestnikiem Nowego Przymierza?


aras napisał:
Jeśli obowiązuje nas Nowy Testament i Nowe Przymierze , to czy dalej obowiązują nas przykazania boskie (dekalog) ?


Arasie, w Nowym Testemencie jest tylko jedno nowe przykazanie - "abyście się wzajemnie miłowali". Pozostałe przykazania są jak najbardziej aktualne, dekalog i kolejne które jest się wstanie wypełniać. Pamiętaj słowa Jeszua Mt 5:17 - "Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie (Torze)"

aras napisał:
W przykazaniach Jezusa nie zawierają się pierwsze przykazanie o oddawaniu czci posągom i obrazom.
Więc może dlatego KRK i inne kościoły nie łamią pierwszego przykazania gdyż nas nie obowiązuje?

Przykazania Jeszua to są te które zapisane w "Starym Testamencie". NIe ma innych "nowych" przykazań oprócz "wzajemnego miłowania". A więc krk popełnia potężny grzech czcząc czarną madonnę i dokonując nekromancji zmarłej Miriam (marii).

aras napisał:
Druga sprawa jest taka - jak mamy świętować krew Chrystusa i Jego ostatnią wieczerzę. Czyż nie robi tego np. KRK? Na każdej mszy jest Jego przeistoczenie. A sam Jezus mówił - czyńcie to na Moją pamiątkę.


Ostatnia wieczerza to była Pascha - Jeszua spożył Paschę ze swoimi talmidim. To jest Jego Święto. (Hmmm... na ten temat (Świąt) to by się przydał osobny wątek...)


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Nie 1:22, 20 Cze 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 3:09, 20 Cze 2010    Temat postu:

List do Rzymian 3:21-25
"Ale teraz jawna sie stala sprawiedliwosd Boza nizalezna od Prawa., poswiadczona przez Prawo i Prorokow. Jest to srawiedliwosc Boza (dostepna) przez wiare w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, ktorzy wierza. Bo nie ma tu roznicy: wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni sa chwaly Bozej, a dostepuja uspawiedliwienia darmo, z Jego laski , przez odkupienie, ktore jest w Crystusie Jezusie."
Z Bogiem
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thewordwatcher
AdministratorDołączył: 01 Kwi 2010
Posty: 2015
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 512 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Perth, Australia

PostWysłany: Nie 4:05, 20 Cze 2010    Temat postu:

Hmmm.... mamy więc sabatystę.

Cytat, który podałeś:

Cytat:
"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Torę albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale nadać pełnię. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni."


Pierwsze pytanie: z jakiego przekładu korzystałeś wklejając ten werset!?

Według tego linka - [link widoczny dla zalogowanych] werset w takiej formie w żadnym polskim języku nie istnieje.

Mam na myśli zamianę słowa Zakon na Tora!

Kiedy drugi raz cytowałeś ten werset, urwałeś końcówkę!

Cytat:
Pamiętaj słowa Jeszua Mt 5:17 - "Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie (Torze)"


Pominąłeś tym razem - aż się wszystko spełni

Podam moje wyjaśnienie tego wersetu i zaznaczam, ze...

nie będzie na forum tysiąc postowej wymiany poglądów na temat Tory czy sabatu!

Ja-szua uznawał Prawo i proroków za jedno przymierze.

Jest oczywiste, że Tora jest niezmieniona oraz mamy wiele proroctw do wypełnienia.

Ale... Tora nas nie obowiązuje w chwili obecnej i mamy przykazania Boże wypisane Jego palcem w naszych sercach, zgodnie z proroctwem Jeremiasza.

Co nas obowiązuje z Tory?

Duch Boży i apostołowie ujęli to tak:

Dzieje 15:28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

Więcej w linku - [link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
NIe ma innych "nowych" przykazań oprócz "wzajemnego miłowania".


Nieprawda. Każde polecenie Chrystusa to Jego przykazanie!

Obowiązują nas obecnie nowe przykazania Ja-szua.

* "Pokutujcie Mat. 4:17; Obj. 2:5 2.
* "Przyjdźcie do mnie" Mat. 11:28 3.
* "Szukajcie najpierw Królestwa Bożego z jego sprawiedliwością" Mat. 6:33 4.
* "Wybaczajcie" Mark 11:25 5.
* "Wyprzeć się samego siebie Mat. 16:24 6.
* "Prosić... szukać... pukać Mat. 7:7 7.
* "Starać się wejść przez wąską bramę" Łuk 13:24

Uważam, że każda ważna rzecz w Biblii, od której zależy nasze zbawienie jest co najmniej 5-cio krotnie powtórzona w wyraźny sposób.

I tego się właśnie trzeba trzymać.

Prawo Boże jest proste i nie wymaga biblijnych fakultetów.

Będziesz robił to, czy tamto a uzyskasz to czy otrzymasz karę. Jeżeli cokolwiek trzeba wyjaśnić cytując 200 wersetów, jest to typowa faryzejska próba wykrzywiania prostych dróg Pańskich.

Jeżeli ja to robię na witrynie [link widoczny dla zalogowanych] robię to dlatego aby owe proste drogi, powykrzywiane przez fałszywe religie wyprostować.

Nie przedstawiam żadnej nowej doktryny ale prostuję pozakrzywiane ścieżki.

Stosujesz żydowskie nazewnictwo. Muszę ci powiedzieć, że Żydzi najbardziej są znani z braku zrozumienia Tory i proroctw. Przykład faryzeuszy, których nie wolno nam naśladować. Prawo mamy wypisane w sercach i wiemy co robić.

Jeżeli ktoś napisze, że celebruje sabat - nie ma w tym nic złego.


Ale próby przekonywania innych za wszelką cenę to ewidentny brak zrozumienia Ewangelii oraz łamanie jednego z nowych Przykazań.

Kolosan 2: 6 Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! 17 Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.


Ostrzegam! Jakakolwiek próba przekonywania nas o potrzebie stosowania się do praw Starego Przymierza z sabatem włącznie spotka się z natychmiastowym banem!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Nie 4:21, 20 Cze 2010    Temat postu:

I tu sie zgadzam
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zbawieniecom.fora.pl Strona Główna -> Doktryny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin